A jövőkép fő célja, hogy a térségre vonatkozóan egy olyan elérendő állapotot fogalmazzon meg, amely mindenre kiterjedően szemlétetni tudja és megalapozza a térség fejlődés legfontosabb aspektusait. A Tisza-tó régió jövőképének megalkotásakor az átfogó jövőkép mellett az épített környezet, természeti környezethez való viszonyulás, valamint a helyi rendszerekre vonatkozóan is megfogalmazásra kerültek vízionált állapotok. Az alábbi fejezetrész során a Tisza-tó Aktív turisztikai stratégia jövőkép összegzését mutatjuk be interaktív formában.
2030-ra a Tisza-tó régió Kelet-Magyarország legmeghatározóbb önálló komplex aktív turisztikai térsége, amely az aktív egészségmegőrző pihenés során a természetközeli szemléletre nevelés és az átfogó együttműködések terén is példát mutat.
Mindenki ismeri mottóját: “Az ember alkotta, a természet birtokba vette”.
A rendszeresen visszatérő aktív és természetközeli pihenésrevágyó látogatók, szabályozott rendszerben megvalósult, tájba illeszkedőépítészeti karakterű, egyedi fejlesztésekben találják a folyamatosan fejlődőszolgáltatásokat.
A Tisza-tó térségének európai szinten is egyedi vízi és szárazföldi élővilága, a természeti kincsek, a természet használati szabályok élményközpontú oktatása és bemutatása által gyarapodik, ezáltal a hazaitermészeti nevelés vezető desztinációjává, és példává válva.
A térség turisztikai szereplői olyan hálózatos összeköttetésekkel rendelkeznek, amelyek által az aktív kikapcsolódást nyújtó szolgáltatások pozitív hatást gyakorolnak egymás működésére, és melyek által közösen képviselik a Tisza-tó térségét országos és nemzetközi szinten.
A Tisza-tó térségre meghatározott jövőkép az aktív turizmus 2030-as helyzetét írja le. A jövőkép által vizionált térség egy olyan hely, ahol az aktív turizmus vezető szerepkörbe kerül, az aktív turisztikai fejlesztések térségi szinten érvényesülnek a helyiek bevonásával, melynek köszönhetően a természeti értékek gyarapodnak.
Nézőpontunk szerint a térség fejlesztéseit követően a különböző aktív turisztikai tevékenységek színvonala országosan elismert, magas szintenképesek működni. Minden esetben célként megjelenik a fenntarthatóságra való törekvés a környezet tudatosságot előtérbe helyezve, valamint a mindenkiszámára elérhető turisztikai szolgáltatások, lehetőségek az esélyegyenlőség jegyében.
Mindezek mellett a nemzeti aktív turisztikai stratégia által megfogalmazott és elérni kívánt jövőkép egyik vezérelve, hogy a magyar lakosság körében növekedjen a rendszeresen aktív turisztikai tevékenységet végzőkaránya. Ennek hatásaként az aktív turizmus hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország 2030-ra a legélhetőbb országok közé tartozzon.
A megfogalmazott aktív turisztikai jövőkép eléréséhez szükséges a célok meghatározása. A célok tekintetében a stratégia megfogalmaz egy átfogó célt, melyet a NATS fejlesztési céljain keresztül tovább értelmez. Ezekhez illeszkedve térségi és területi fejlesztési célokat formál, így kívánja operatívan elérni a kívánatos jövőképet.
A stratégia átfogó célrendszerét a Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégiában deklarált fejlesztési célokhoz igazodva a Tisza-tó térségrevonatkozó szerepkörben és ahhoz illeszkedően határoztuk meg. A NATS annakérdekében, hogy növekedjen a magyar lakosság körében az aktív turisztikai és rekreációs tevékenységet végzők aránya és a tevékenységek rendszeressége, ötfejlesztési célt fogalmaz meg:
Az átfogó célokon belül szükség van olyan fejlesztésiirányokra is, melyek célzottan a Tisza-tó térségének fejlesztésére irányulnak.Ezek az egész térség szempontjából meghatározó iránymutatások térbelispecializáció nélkül, vagy épp annak komplexitásával.
A Tisza-tó térségre meghatározott jövőkép és célrendszer eléréséhez szükséges lépések a cselekvési tervben kerülnek megfogalmazásra. Az elérni kívánt eredményekhez vezető lépéseket, úgynevezett intézkedésekre és hozzájuk kapcsolódó tevékenységekre osztottuk.
A jövőkép esetén meghatározott átfogó célok a térség fejlődésének általános előírásaként határoztuk meg, ennek okán a cselekvési terv hiearchikus rendszerének első lépcsőfokaként szolgálnak.
Az intézkedések -az adott átfogó célokon belül- általánosan megfogalmazott teendőket jelenti amelyek a Tisza-tó régió egészére vonatkoznak. Az alábbi összesítésben szemléltetjük a régióra meghatározott 25 darab intézkedést.
V1: Látogatóközpontok, információs pontok fejlesztése
V2: Helyi értékek, hagyományok, Épített értékek bemutatása, aktív turizmusba való bekapcsolása
V3: Természeti értékek bemutatásának fejlesztése, natúrparkok, arborétumok fejlesztése, kialakítása
V4: Aktív turisztikai túraútvonalak kezdő és végpontjainak, valamint állomásainak fejlesztése
V5: Környezeti nevelés erősítése, ehhez kapcsolódóan bemutatóhelyek és szervezett ifjúsági programok támogatása
V6: Strandok fejlesztése aktív és ökoturisztikai szemléletben
V7: Vízen megközelíthető attrakciók kiépítése, fejlesztése
I1: Meglévő kerékpárutak fejlesztése
I2: Új kerékpáros útvonalak fejlesztése
I3: Gyalogos útvonalak, tanösvények fejlesztése
I4: Lovas útvonalakhoz kapcsolódó infrastruktúra kialakítása
I5: Vízi útvonalakhoz tartozó infrastruktúra fejlesztése, pihenőhelyek sűrítése
SZ1: Aktív turisztikai szálláshelyek fejlesztése
SZ2: Szolgáltatók egységes rendszerbe, hálózatba szervezése (egymás közötti együttműködés, és látogatók felé is egységes arculat)
SZ3: Közösségi és lágy közlekedési módok versenyképessé és elérhetővé tétele
SZ4: Vendéglátás aktív turisztikai hálózatba történő szerves bekapcsolása
SZ5: Vészhelyzet esetén elérhető szolgáltatás-hálózat kiépítése.
M1: Egységes térségi helymárka kialakítása
M2: Egységes online arculat, jelenlét és kommunikáció
M3: Egységes online és offline információs rendszer kialakítása a teljes térségre
M4: Helyi értékek, hagyományok aktív turisztikai kapcsolatának erősítése
M5: Országos és nemzetközi szintű promóciók támogatása
KM1: Térség aktív turizmusának menedzselésére alkalmas szervezet létrehozása és működtetése
KM2: Kapcsolódó humán infrastruktúra fejlesztés támogatása és ösztönzése
KM3: Monitoring rendszer működéséhez szükséges feltételeinek kidolgozása és biztosítása; monitoring rendszer üzemeltetése.
Az intézkedések további részletezésének érdekében tevékenységek kerültek megfogalmazásra . Az egyes tevékenységek jól definiálható és ütemezhető feladatokat fognak össze, amelyek általánosságban a térség egészére fejtik ki hatásukat. A tevékenységek során meghatározott feladatok már konkrét projekteket is definiálnak.
A tevékenységek egy része az erős területi koncentráció miatt akcióterületek lehatárolását is lehetővé teszi, ahol a beavatkozásokat integráltan, egymásra épülve szükséges megvalósítani. Ezek földrajzi elhelyezkedését az alábbi interaktív térképen szemléltetjük. Bővebb információk eléréséhez kattintson az adott jelölőre.